Při objednávce nad 1500kč doprava zdarma!

Co je Cannabis ?

Fenomén

Myslím, že v tomto bodě se každý z nás setkal s tímto pojmem nebo vhodnějším pojmenováním- FENOMÉNEM. I když se toto legendary jméno v našich končinách objevuje jen poměrně krátce,
není tajemstvím, že se s ním naše kultura dostala do vstyku ve všech jejích vrstvách, ať už se jedná o naše rodiče, kolegy, přátele, teens, nebo babičky.

Co, ale o ní kolektivně víme? Nechci Čechoslováky podceňovat, ale je toho popravdě málo. Průměrná lokální knowledge si lze shrnout do strašně směšné hlášky „PO TRÁVĚ SE NECHODÍ, PO TRÁVĚ SE SMĚJE XD“ (velká zábava, já vím), A i když se mezi námi najdou i informovanější (a zkušenější „wink wink“), tak je dobré si o tom něco říct a popřípadě otevřít oči i těm nezainteresovaným.

Použití

Lidé již od nepaměti užívají (si) tuto kouzelnou a multifunkční rostlinu, a to ve více aspektech života. Dnes hlavně pro její uklidňující učínky, ale i trippy zážitky, v minulosti (a to iu nás) pro výrobou léčiv, mastiček ale i těsnících materiálů a další množství užitečných produktů – také
když se jedná o jinou odrůdu, je to stále jedna familia. V některých státech USA a EU (např. Nizozemsko nebo Colorado) je brána jako lék na předpis, který pomáhá při léčbě více potíží jako Chronická bolest, epilepsie, zelený zákal očí nebo problémy se stravováním.
I když je Cannabis čistě přírodní záležitost není třeba podceňovat její sílu a schopnost doručit žádoucí (ale i nežádoucí) účinky.

Nickname King

Cannabis je latinský název pro skupinu rostlin s psychoaktivními ale i terapeutickými účinky,
které lze reozdělit mezi Cannabis sativa, Cannabis indica a Cannabis ruderalis. Nejsme ale
na doučku z latiny. V našich končinách prostě mluvíme o Marihuaně, Ganji, trávě a desítkách
dalších směšných, nebo krycích názvech.

Z čeho se Cannabis skládá?

Rostlinka samotná se skládá cca ze 120 součástek, které se nazývají cannaboidy. Nejdůležitějšími z nich jsou cannabidiol (CBD) a tetrahydrocannabinol (THC) a kolem nich se dnes prostě točí svět. Květy nebo „koblihy“ které se tradičně nejvíce užívají pro její konzumace většinou obsahují kombinaci obou, víme ale víme v dnešní době dostat i produkty, které obsahují primárně jednu z nich.

CBD – je sice psychoaktivní cannaboid, avšak protože nestimuluje CB1 a CB2 receptory v našem
mozku (jako THC) – takže nezpůsobuje „HIGH“ effekt, se kterým si tradičně lidé marihuanu spojují. Právě tato součástka je vyhledávána pro své léčebné schopnosti snižující fyzickou bolest, nevolnost, psychický diskomfort, úzkosti atd. a často se tak stává komponentem přírodních ale i farmaceuticky chemickejších léků.

THC- psychoaktivní komponenta, která si umí zahrát s naším vnímáním a naladěním, a proto je
vyhledávaný pro jeho trippy účinky, které si asociují např., s euforií, soustředěností či
kreativitou.

ÚČININKY

Cannabis poskytuje celou škálu kratkodobých účinků, ať už těch které se nám jako uživatelovy líbí nebo ty, kterým bychom se raději oblukem vyhnuli. Těžší je to ale s účinky dlouhodobými, které byly většinou (bohužel) zkoumány na zvířatech a z „lidského“ výzkumu existuje množství
studií, které si protiřečí. I když je fyzická závislost na marihuaně vyvrácena (tělo si na cannaboidy nezvyká a nevyžaduje je), o něco složitější se potvrzuje a vyvrací závislost psychologická, a proto si v podstatě každý výzkum protlačuje svou ne zcela objektivní „pravdu“ v závislosti na jeho
postoji k problematice. Ohrožení fyzického zdraví z hlediska kouření, funguje stejně jako s kouřením cigaret a asi všichni tušíme, že nikdy nebude zdravé do sebe nasávat spáleninový kouř. Ale jak s tabákovými výrobky, tak i u cannabisu existuje řada zdravějších alternativ užívání a jedním z nich je například vaporizační PERO ;).

Co se týče krátkodobých účinků, a hlavně těch citelných, ty jsou spojeny více s THC složkou než CBD. A mezi ty pozitivní patří pořádný líný relax, zlepšení nálady a schopnosti bavit se, zvýšená chuť k jídlu, lepší soustředění se, citlivější smysly nebo kreativní myšlenkami nabitý mozek.

Sú tu ale aj účinky, ktoré úplne nepotrebujeme a sú často krát spojené so stresom a nevolnosťou. Ako už sa hovorí „v zdravom tele, zdravý duch“, – funguje to aj obrátene a niektorý uživatelia sa stretávajú zo zľaknutím z účinkou a následným nepozitívnym naladením počas „tripu“. Táto zlá nálada môže viesť k paranoiám, overthinkovaniu, stratenosti v čase alebo dokonca k strate rovnováhy alebo fyzickej nevolnosti. Tento nechcený stav je označovaný ako B-trip alebo BAD-trip a vie sa prihodiť aj tým najskúsenejším pôžitkárom cannabisu. Najlepšov cestou ako sa tomuto vyvarovať je napr. nepodcenovanie dávkovania a hlavne používanie výrbokov z overených a najlepšie legálnych zdrojov (ako sme napr. MY :)).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík